O nas

Image

Winnica Dwórzno - tylko 40km od Warszawy


Winnica Dwórzno, prowadzona przez rodzinę Gowinów, to najbliższa winnica do Warszawy i jedna z największych w Polsce. Dzięki swojemu położeniu jest prawdopodobnie najczęściej odwiedzaną winnicą w kraju.

Oddalona zaledwie 40 km od stolicy, 9-hektarowa winnica zajmuje się produkcją tradycyjnych, wysokogatunkowych win gronowych oraz owocowych. Całe gospodarstwo liczy 50 hektarów.

Wina wytwarzane są naturalnymi, nieprzemysłowymi metodami, przy zastosowaniu nowoczesnej technologii i z ogromną dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Nad jakością naszych win czuwa jeden z najlepszych enologów w Polsce - Piotr Stopczyński.

Nasza winnica jest niezwykle popularnym kierunkiem enoturystycznym. Zapraszamy na zwiedzanie winnicy co weekend oraz liczne imprezy, które odbywają się u nas przez cały rok!

Historia gospodarstwa


Lata 90-te - IDEA

Winnica w Dwórznie została posadzona w 2012 roku, jednak historia gospodarstwa sięga jeszcze do lat 90. Wtedy właśnie Wiesław Gowin, założyciel winnicy, postanowił skupić grunty w rodzinnych stronach, aby nie zatracić kontaktu ze swoimi korzeniami. W myśl tej idei, pierwotnie posadzono tutaj 50-hektarową plantację malin.

Lata 90-te - IDEA

2012 - ZAŁOŻENIE WINNICY

Pierwszą osobą, która skierowała nas w stronę winiarstwa był Michał Gmurczyk, nasz doradca sadowniczy. Jako pasjonat winiarstwa, eksperymentalnie zwinifikował nasze maliny z pomocą Grzegorza Mazurka. Ten eksperyment zainspirował nas do posadzenia prawdziwej winorośli w 2012 roku.

2015 - PIERWSZY ZBIÓR

Pierwszy zbiór komercyjny odbył się w 2015 roku. Rok później, bo tyle zajmuje winifikacja, pierwsza butelka wina trafiła na rynek. W kolejnym roczniku rozpoczęliśmy współpracę z jednym z najlepszych enologów w Polsce, Piotrem Stopczyńskim. Do dziś czuwa nad jakością naszej produkcji, a nasza przetwórnia przechodzi nieustające modernizacje.

2015 - PIERWSZY ZBIÓR

2018 – OTWARCIE WINNICY DLA TURYSTÓW

Wino to nie tylko przyjemność. To także opowieść i pretekst do rozmowy. Dlatego od 2018 nasza winnica otwarta jest dla turystów. Zwiedzanie winnicy odbywa się u nas co weekend, przez cały rok, a raz w miesiącu organizujemy imprezy tematyczne, takie jak Pikniki Jazzowe czy kultowe już Święto Wina. Zimą można przyjechać na kulig albo morsowanie. Naszą misją jest edukacja, więc łączymy przyjemne z pożytecznym.

DZISIAJ

W tym momencie nasze gospodarstwo liczy 50 hektarów, z czego 9 hektarów zajmuje winnica. Czołowymi szczepami uprawianymi przez nas są Solaris, Johanniter, Hibernal, Regent, Rondo i kilka innych szczepów odpornych. Uprawiamy też malinę, czarną porzeczkę i jagodę kamczacką, z których również powstają wina. Naszą winnicę co roku odwiedza kilkanaście tysięcy gości.

DZISIAJ

Nasz zespół


Wiesław Gowin
Wiesław GowinZałożyciel
Założyciel gospodarstwa rolnego w Dwórznie oraz smakosz. To z jego inicjatywy ta ziemia zaczęła rodzić owoce. Założona przez niego w latach 90. plantacja malin stopniowo rozrastała się, aby w końcu ewoluować w liczące 50 ha gospodarstwo połączone z winnicą. Pasjonuje się żeglarstwem i geopolityką.
Wiktor Gowin
Wiktor GowinWspółwłaściciel
Absolwent studiów ekonomicznych oraz enologicznych. Najstarszy z rodzeństwa, odpowiedzialny jest za strategie produkcyjne w winnicy, organizację, kwestie techniczne oraz formalne. Sprawia, że wszystko w winnicy działa jak należy. Prywatnie pasjonat snowboardu i żeglarstwa, maratończyk.
Oskar Gowin
Oskar GowinWspółwłaściciel
Z wykształcenia dziennikarz, podyplomowo ukończył też rolnictwo. Młodszy z braci, odpowiada za reklamę, marketing i wydarzenia kulturalne w winnicy. Nieustannie szuka nowych pomysłów na atrakcje dla turystów w winnicy. Pasjonat muzyki, gra w zespole rockowym. Trenuje kalistenikę i muay thai. 
Jan Knąber
Jan KnąberSommelier / Przewodnik
Nasz sommelier i przewodnik. Mimo młodego wieku jest niezwykle utytułowanym sommelierem. Certified Sommelier w Court of Master Sommeliers, absolwent kursu WSET 3, 4-ty sommelier Młodzieżowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2022. Wino to dla niego religia. W wolnym czasie lubi wypić dobre negroni i zna na pamięć wszystkie teksty z polskich komedii. 
Grzegorz Mazurek
Grzegorz MazurekKierownik gospodarstwa
Nasz kierownik gospodarstwa jest z nami od ponad 20 lat. Odpowiedzialny za pracę w winnicy i winifikację jest prawdziwym człowiekiem renesansu. Dba o to, aby wino z Dwórzna zawsze było doskonałej jakości, a gospodarstwo utrzymane w wysokiej kulturze. Jest naszą prawą ręką.
Piotr Stopczyński
Piotr StopczyńskiEnolog
Jeden z najlepszych enologów w Polsce. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w winnicach na całym świecie, dlatego właśnie on czuwa nad jakością trunków z Winnicy Dwórzno. Regularnie sprawdza stan zdrowia naszych winorośli oraz czuwa nad powstającymi winami, aby udały się doskonale.
Krzysztof Ptaszek
Krzysztof PtaszekPomocnik kierownika gospodarstwa
Pilnuje porządku w winnicy i zawsze jest na miejscu. Chętnie sprzeda wino, pomoże wyciągnąć zakopane auto oraz uraczy specyficznym poczuciem humoru :)
Mariola ZdunekObsługa klienta / zamówienia hurtowe
Usłyszycie ją dzwoniąc na naszą infolinię. Z przyjemnością pomoże rozwiązać każdy problem, doradzi przy zakupach i prześle wszystkie informacje dotyczące współpracy hurtowej. Najmilsza osoba, jaką poznacie!
Ksenia Małek
Ksenia MałekEventy
Profesjonalistka w swojej dziedzinie. Pomoże zorganizować niezapomniany event, doradzi, załatwi dowolną sprawę. Ekspertka od realizacji „na wczoraj”. Uwielbia spędzać czas poza miastem, szczególnie nad morzem.
Image

Odwiedź największą winnicę na Mazowszu, tylko 40 km od Warszawy